Nyolc éve történt a lakosságot teljesen lázba hozó felkelés, a jázminos forradalom, amely az Arab tavasz tüntetéssorozat szikrája volt. Akkor úgy tűnt, hogy Tunéziáé lesz az egyetlen sikersztori az arab felkelések közül. A kegyetlen valóság azonban más: Tunézia képtelen hosszú távon megtartani stabilitását.
Tunézia folyamatosan küzd azért, hogy a lakosság és a turisták biztonságban érezzék magukat. A modern terrorizmus állandó fenyegetést jelent, különösen a határokon. És a szabadságot is félreértelmezik az országban…
Tunézia GDP-jének 8 százalékát a turizmus adja, így kiemelten fontos lenne, hogy országunkra biztonságos úticélként tekintsenek a turisták. Csak így lehet őket visszacsábítani, hogy félelem nélkül élvezhessék a helyiek vendégszeretetét, a gyönyörű tengerpartok és a történelmi romok nyújtotta élményeket.
Régóta megoldatlan biztonsági problémák
Tunéziában senki sem kapja fel a fejét, amikor kisebb bűntényekről hall. Az állampolgárok hozzászoktak és megtanultak együtt élni vele. Olyan kisebb bűncselekmények, mint zsebtolvajlás vagy táskalopás főleg a tömegközlekedési eszközökön fordulnak elő. Mint a világ számos pontján, Tunéziában sem ajánlott a fontos dokumentumokat egy táskában tartani.
Probléma a vezetési szabályok be(nem)tartása. A sofőrök nem túl fegyelmezettek a sávtartást illetően és különösen a körforgalmakban általános a bizonytalanság. Kevés a felfestett gyalogos átkelőhely és a volán mögött ülők gyakran nem figyelnek a közlekedési lámpákra. És egy erősebb esőzés után sem ajánlott vezetni, mert az utakon veszélyes kátyúk keletkeznek.
A városok közötti utazásnál ne lepődjünk meg, ha katonai vagy rendőrségi ellenőrzőpontba botlunk. Ezeket tanácsos lassan megközelíteni. Érdemes kéznél tartani az azonosításra szolgáló papírokat, mert valószínűleg elkérik őket.
Tunéziában könnyen tüntetésekbe ütközhetnek a turisták. Bár ezek többsége békés, néha akadályozzák a forgalmat és az ország középső és a déli részein akár erőszakba is torkollhatnak. Ezeket azonban könnyű elkerülni, csak figyelni kell a legfrissebb híreket és nem ajánlott érinteni azokat a fontosabb csomópontokat, ahol összegyűlhet egy nagy létszámú tömeg.
A stadionokban mindenki mindenkivel…
Biztonsági problémák azonban nem csak a nyílt utcán jelentkezhetnek, hanem különböző rendezvényeken is, amire a legjobb példa erre a sport. A bajnoki labdarúgó mérkőzéseken Tunéziában gyakoriak a rendbontások. Érdekes, hogy míg a bajnokikon szinte heti szintűek a rendbontások, a válogatott egyetlen találkozóján sem jegyezhettünk fel erőszakos eseményt. A bajnokikon azonban szinte már megszokottá váltak az összecsapások – balhézik nagyjából mindenki mindenkivel vagy bárki bárkivel. Verekszenek egymással ugyanannak a csapatnak a szurkolói, a különböző csapatok szurkolói vagy a szurkolók a rendfenntartó erőkkel.
“Mindenki felelős a stadionokban kialakuló helyzetért!” – nyilatkozta Moez Bourawi, a Tunéziai Futball Liga profi labdarúgásért felelős bizottságának elnöke a BBC-nek. – Mindenki!
Az előző idény legsúlyosabb esete április 1-jén történt. Akkor Omar Abidit, a Club Africain csupán 19 éves szurkolóját nem sokkal a klub hazai mérkőzését követően holtan találták egy csatornában. A fiatalember nem tudott úszni. Az eset körülményei máig tisztázatlanok. ABIDI barátai a rendőrséget hibáztatják, szerintük a rendőrök kergették a fiút a csatornába.
Új biztonsági kihívások
Az ország többé-kevésbé megbirkózik a belső biztonsággal, ám a modern terrorizmus jelentette veszély komoly fenyegetést jelent.
A Líbiával és Algériával közös határszakaszon a legnagyobb a hatósági jelenlét. A Líbia és Tunéziai közötti közelmúltbeli háború alatt gyakoriak voltak a terrortámadások a határnál. Időnként minden előrejelzés nélkül lezárják a határokat. Számos erőszakos incidens történt az elmúlt időszakban…
A Chaambi Mountains Nemzeti Park területe, a Mount Salloum, a Mount Sammamma és a Mount Mghiba mind katonai övezet lett. Ez azt jelenti, hogy a tunéziai biztonsági erők rendszeresen hajtanak itt végre hadműveleteket. Több hatósági személy sebesült meg, vagy vesztette életét a területen.
Biztonság a szabadság rovására
És álljék itt egy elgondolkodtató adat: a tunéziai állampolgárok fontosabbnak tartják a biztonságot, mint a szabadságot, amit egy nemrég készített felmérés is alátámaszt. Észak-Afrikában a válaszadók 58%-a gondolja úgy, hogy „látva a Közel-Keleten uralkodó állapotokat, jelenleg fontosabb a stabilitás, mint a demokrácia kialakítása a régióban.”
A turizmus kiemelten fontos bevételi forrás Tunézia számára, így, ha a kormány stabil gazdaságot szeretne, akkor biztonságos hellyé kellene tennie az országot. Becslések szerint 5,5 millió látogató érkezik 2019-re Tunéziába, ez várhatóan megegyezik majd a 2018-as adatokkal. A vezetők hiszik, hogy megtették a szükséges intézkedéseket.
Valóban látható, a kormány igyekszik mindent megtenni azért, hogy Tunézia biztonságosabb ország legyen. Az üdülőhelyek környékén megnövelték a katonai jelenlétet, minden hotelben történik csomagátvizsgálás, kiépített CCTV-rendszer van szinte mindenhol, fegyveres rendőrök őrködnek a látványosságoknál és katonai terepjárók parkolnak az üdülővárosok csomópontjainál. Márpedig minderre szükség van akkor, amikor a terroristák célkeresztjébe a turizmus megbénítása került. Tunézia erőforrásainak nagy részét ezért a biztonságra fordítja.
Rengeteg pénz megy felszerelésekre, illetve a kiképzésekre. Óriási összegeket kap a hadsereg, amely múlt márciusban ádáz harcot folytatott az Iszlám Állam terrorszervezettel. Az összecsapások során 50 katona vesztette életét.
Az országban még mindig rendkívüli állapot van, miután novemberben öngyilkos merénylők megtámadták a rendőrséget. A Human Rights Watch szerint a biztonsági intézkedések Tunéziában sértik az állampolgárok jogait. Ez azonban nem zavarja a vezetőket, ugyanis ők is azt gondolják, hogy a biztonság fontosabb a szabadságnál…
Fordította: Dr. Pataki Gábor
Borítókép: Fethi Belaid/AFP
Válaszoljon
Want to join the discussion?Feel free to contribute!